Środki antyelektrostatyczne w produkcji materacy
Przeskakująca iskra podczas dotyku materiału syntetycznego jest znanym zjawiskiem, występującym powszechnie. I choć zwykle powoduje tylko dyskomfort, w dużym nagromadzeniu może być nawet przyczyną pożaru. Dotyczy to zwłaszcza zakładów produkcyjnych. Takie ryzyko istnieje przy produkcji materacy, które są wytwarzane z dużej ilości syntetycznych materiałów.
Jakie środki antystatyczne nadają się do tworzyw sztucznych?
Większość osób kojarzy elektryczność wyłącznie z napięciem płynącym w ułożonych w ścianach budynku przewodach czy zasilaniem dostarczanym przez baterie i akumulatory. W takich sytuacjach prąd pojawia się po uruchomieniu odpowiedniego włącznika, tylko wtedy, gdy uznamy, że jest nam potrzebny. W rzeczywistości ładunki elektryczne znajdują się na niemal wszystkich powierzchniach znajdujących się w naszym otoczeniu, choć ich ilość jest zazwyczaj bardzo niewielka.
Jak działają środki odtłuszczające?
Zabrudzenia spowodowane tłuszczem są stosunkowo ciężkie do usunięcia. Ich obecność jest jednocześnie poważną przeszkodą w różnych procesach technologicznych od nakładania powłok po klejenie czy nawet obrabianie zanieczyszczonych powierzchni. Najlepszym sposobem pozbycia się tłuszczu jest stosowanie środków powierzchniowo czynnych, które dzięki swoim właściwościom fizyko-chemicznym są w stanie odseparować różne substancje. Środki odtłuszczające są niezbędne do prania i czyszczenia różnych materiałów – od tkanin po powierzchnię metalu. Przyjrzyjmy się bliżej ich działaniu.
Środki powierzchniowo czynne w produkcji betonu komórkowego
Beton komórkowy to jeden z najbardziej popularnych materiałów budowlanych. Jest wykorzystywany w postaci różnego typu bloczków. Odznaczają się one wysoką wytrzymałością na ściskanie, niewielką masą oraz bardzo dobrą izolacyjnością cieplną. Znakomicie nadają się więc do budowy ścian jednowarstwowych, choć można z nich wykonywać również ściany dwuwarstwowe. Cechą charakterystyczną betonu komórkowego jest również bardzo łatwa obróbka. Większość parametrów użytkowych materiału jest uzyskiwana dzięki unikalnej technologii stosowanej przy jego wytwarzaniu. Produkcja betonu komórkowego wymaga użycia kilku podstawowych materiałów, jednak bardzo ważną rolę odgrywają również specjalne dodatki, w tym środki powierzchniowo-czynne. Przyjrzyjmy się bliżej temu, jaka jest ich rola.